Články / Vytápění podlahy: ušetřená energie a pohodlí – 3.díl

Vytápění podlahy: ušetřená energie a pohodlí – 3.díl

Ideální řešení – dlaždice, kámen a podlahové topení

Kamenné podlahy a keramické dlaždice jsou nejlepšími kandidáty pro instalaci podlahového topení. Oba materiály dobře vedou teplo a v kombinaci s podlahovým vytápěním dokáží v místnosti vytvořit tu správnou tepelnou pohodu. Dlaždice totiž teplo zachycují a šíří ho nejenom směrem vzhůru, ale také do stran.

Pro ty, kteří nechtějí podlahu z keramických dlaždiček, jsou tu další možnosti – vysoce kvalitní laminátová podlaha nebo podlaha z přírodního dřeva.

Vybírejte jen kvalitní laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou obvykle v kombinaci s podlahovým vytápěním o trochu efektivnější než podlahy dřevěné. Laminátové podlahy přenáší teplo jednodušeji a po technické stránce fungují bez jakéhokoliv omezení. Odborníci doporučují investovat do kvalitní podlahy z prvotřídních materiálů, která je stabilní, s pevnými spárami. Levné laminátové podlahy tato kritéria často nesplňují.

Lepená nebo plovoucí dřevěná podlaha?

Podlahy z tvrdého dřeva se dají instalovat jednak ve formě plovoucí podlahy nebo se mohou přilepit přímo na podlahu. Obě techniky jsou pro instalaci podlahového topení vyhovující, i když podlaha lepená přenáší teplo efektivněji. Výhodou lepené dřevěné podlahy je to, že minimalizuje zvuky chůze a pohybu. Některé druhy dřeva jsou citlivější na teplotní výkyvy – například buk, javor či jatoba Odborníci je proto nedoporučují s podlahovým topením kombinovat.

Pro laminátové podlahy i pro podlahy z tvrdého dřeva platí, že by se neměla překračovat maximální povolená teplota povrchu 27 -28°C.