Údržba

ÚDRŽBA LAMINÁTOVÝCH PODLAH

Jednou z výhod, které poskytují podlahy Pergo, je jejich snadná údržba a čištění. Společnost Pergo rovněž nabízí řadu čisticích prostředků, které byly vyvinuty speciálně pro laminátové podlahy. Dodržování následujících jednoduchých pokynů prodloužíte životnost vašich podlah PERGO®.

Běžné čištění

Nečistoty a prach z podlahy vysajte nebo zameťte mopem PERGO. V případě potřeby podlahy otřete vlhkým hadříkem PERGO.

Odstraňování běžných skvrn:

  1. Čisticí prostředek ve spreji naneste přímo na skvrnu.
  2. Nechejte přípravek několik minut působit.
  3. Poté podlahu očistěte vlhkým mopem (použijte pouze vodu).

Podlahu PERGO nevoskujte ani neleštěte. Nikdy ji nečistěte drátěnkou nebo jinými brusnými materiály, které mohou povrch poškodit.

Některé povrchy vyžadují speciální techniky čištění. Máte-li jeden ze zde uvedených povrchů PERGO, postupujte podle příslušných pokynů.

Matné povrchy

Nečistoty zpravidla rády přilínají na matné povrchy. Proto doporučujeme pravidelné čištění celé plochy podlahy čisticím přípravkem ve spreji, který odstraní i přilepené nečistoty. Použijete-li příliš velké množství čisticího přípravku nebo nesprávný typ přípravku, např. mýdlo, může se na podlaze vytvořit mastná vrstva. Tuto vrstvu odstraníte nastříkáním dostatečného množství přípravku ve spreji na celou plochu podlahy. Přípravek po několika minutách nečistotu a mastnotu rozpustí. Poté otřete podlahu nejdříve vlhkým a pak suchým mopem. Tento postup opakujte, dokud se nečistota nebo mastná vrstva neodstraní.

Lesklé povrchy

Na lesklém povrchu jsou často viditelné skvrny, které zanechává voda. Proto po vytření vlhkým mopem podlahu vždy vytírejte i mopem suchým.

Podlahy se zkosenými hranami

Tyto podlahy jsou citlivější na vodu, protože ta se může ve zkosených částech hromadit. Nikdy je nečistěte mokrým mopem. Pravidelně je otírejte mírně navlhčeným mopem (řádně vyždímaným). Vždy se však ujistěte, že voda nezůstává ve zkosených hranách. Podlahu po každém čištění důkladně osušte.

Návod na odstraňování skvrn

Typ skvrny Postup
Čokoláda, mastnota, džus a alkoholické nápoje Do přípravku ve spreji Simple Solutions přidejte teplou vodu.
Dehet, pastelky, rtěnka, krém na boty, inkoust, uhlík, lak na nehty nebo cigarety Metylalkohol, aceton nebo rozpouštědla běžně používaná v domácnostech, technický benzin
Vosk a žvýkačky Nechejte ztvrdnout a poté seškrabejte.

ÚDRŽBA DŘEVĚNÝCH PODLAH

Údržba dřevěné podlahy je jednoduchá

Lidé si váží dřevěných podlah díky jejich ryzí povaze. Dřevo, coby skutečný produkt přírody, je odolný vůči opotřebení, a pokud je o něj dobře postaráno, tak vydrží opravdu velmi dlouhou dobu. Prevence je nejlepší údržbou a pravidelný úklid je základem.

Ochrana před špínou a vlhkostí

Zastavte špínu u vstupních dveří. Umístěte na obě strany vstupních dveří rohožky, stejně tak jako pod věšák, abyste zabránily tomu, aby se do místnosti dostaly kamínky a voda. Jakékoliv brusné nečistoty musí být z podlahy odstraněny. Na nohy nábytku nalepte plstěné podložky, abyste předešli odření podlah. Nechoďte po dřevěných podlahách na špičatých podpatcích. Když uklízíte, nepoužívejte přílišné množství vody. Pokud z podlahy viditelná vlhkost nezmizí během několika vteřin, pak je množství použité vody rozhodně nadměrné. Rozlitou vodu z podlahy okamžitě setřete. Skvrny odstraňujte, dokud jsou čerstvé, a to buď vodou či jemným prostředkem na čištění, a poté podlahu vysušte. Podlahu v žádném případě nedrhněte žádnými tvrdými kartáči. Pro každodenní údržbu postačí podlahu vysát či vytřít téměř suchým hadrem. Povrch podlahy tak udržíte čistý bez žádných viditelných skvrn

Lakovaná dřevěná podlaha

Opotřebovaná a poškrábaná lakovaná podlaha může být ošetřena vhodným leštícím prostředkem. Pozor! Leštící prostředky na bázi saturovaného vosku na dřevěné podlahy zabrání přilnutí laku ke dřevu. Před lakováním musíte povrch obrousit, abyste se dostali na čisté dřevo. Nevoskované dřevěné podlahy se mohou nalakovat poté, co jsou lehce přebroušeny smirkovým papírem; použijte lak na dřevěné podlahy rozpustný ve vodě.

Olejovaná dřevěná podlaha

Při úklidu použijte čistící prostředek a mop s krátkými šňůrkami. Jedním z vhodných čistících prostředků je olejový a mýdlový roztok ředitelný vodou. Po vytření by měla být podlaha suchá. Pokud je třeba, utřete ji do sucha čistým hadrem. Skvrny odstraňte, dokud jsou čerstvé a podlahu vysušte. Při údržbě používejte ošetřovací oleje navržené pro olejované povrchy, dodržujte návod od výrobce. Vysavačem či suchým mopem odstraňte volný prach a nečistoty z podlahy. Podlahu vytírejte kousek po kousku hadrem na čištění, či mopem na podlahu navlhčeným v kondicionéru.

Odstraňování skvrn

Na čištění a ošetření škrábanců a odřenin na podlaze, a také na odstraňování těžce odstranitelných skvrn, použijte ošetřovací lak. Na čistý hadr naneste malé množství ošetřovacího laku a hadrem povrch vyčistěte a jemně vydrhněte, dokud špínu neodstraníte. Ponechte ošetřovací lak uschnout po dobu asi 30 minut a poté, pokud to bude zapotřebí, otřete suchým hadrem. Také můžete použít voskové spreje na udržování podlahy a čištění.

Obnova olejových povrchů

Vysajte z podlahy veškerý prach a nečistoty, či podlahu vytřete. Očistěte opotřebované a poškozené povrchy. Není třeba povrch obrousit. Aplikujte čistým hadrem tenkou vrstvu na plochu, kterou chcete obnovit, hadrem jemně poškozené místo přetírejte a olej nechte zaschnout. Pokud to bude zapotřebí, místo poté přeleštěte měkkým hadrem. Vždy dodržujte návod na použití poskytnutý výrobcem! U závažnějších poškození bychom doporučovali obrousit podlahu až na dřevo a obnovit konečnou úpravu povrchu. Využijte služeb zkušeného odborníka.

Opětné natírání lakovaných podlah z tvrdého dřeva

Opotřebované a poškrábané lakované podlahy se dají ošetřit vhodným leštícím prostředkem. Pozor! Přípravky na leštění dřevěných podlah na bázi saturovaného vosku zabraňují přilnutí laku na dřevo. Povrch je třeba před lakováním obrousit na čisté dřevo. Podlahy, které nebyly voskované, stačí lehce přebrousit smirkovým papírem, a poté použijte lak na dřevěné podlahy rozpustný ve vodě. U závažnějších poškození by měla být dřevěná podlaha obroušena až na dřevo, a poté přelakována.

Odstraňování skvrn, lakované dřevěné podlahy

Při určování doby působení přípravku na odstraňování skvrn, vždy dodržujte návod od výrobce.

Skvrna Odstraňovač skvrn
Džus, víno, ovoce, káva, čaj, vajíčko, čokoláda, skvrny od lepidla Neutrální či jemný alkalický roztok na čištění
Olej, leštidlo na boty, tuk, saze Lakový benzín
Fix, kuličkové pero, rtěnka Denaturovaný alkohol
Skvrny od lepidla Jemný alkalický roztok na čištění (pH 9)

ÚDRŽBA VINYLOVÉ PODLAHY PERGO

Doporučujeme používat rohožky u vstupu do bytu či do domu. Brusné nečistoty, jako je například písek či drobné kamínky, mohou poškodit povrch podlahy. Na nohy nábytku též doporučujeme používat plastové podložky, či podložky z nerez ocele, na kterých se tak neuchycuje špína. Kancelářské židle by měly mít měkká kolečka.

Namísto čištění namokro, doporučujeme používat suché metody. Jsou jednak mnohem šetrnější k životnímu prostředí, a jednak jsou méně nákladné.

Pravidelný úklid / údržba

Frekvence úklidu a údržby závisí na prostředí, ve kterém se podlaha nachází.

Suché čištění

Používejte suchý Pergo mop s mikrovláknem, či vysavač.

Mokré čištění

Pokud je potřeba, použijte vlhký mop. Doporučujeme čistící prostředek Pergo na laminátové a dřevěné podlahy a Pergo mop s mikrovláknem. Čistící prostředek přimíchejte do teplé vody a vytřete mopem. Mop s mikrovláknem snižuje potřebu vody a chemikálií.

Pravidelný úklid/ úklid po instalaci

Zameťte, vysajte či vytřete, abyste se zbavili prachu a nečistot. Vytřete podlahu mopem s mikrovláknem a teplou vodou s čisticím prostředkem Pergo na laminátové a dřevěné podlahy. Nečistěte najednou podlahu větší než 15-20 m2 najednou. Podlahu pořádně vytřete, a poté dosucha otřete.

Odstraňování skvrn a stop po gumě

Skvrny a stopy po gumě se z podlahy odstraní čistým mopem, hadrem či houbičkou, která nemá žádné brusné plochy. Použijte čisticí prostředek Pergo na laminátové a dřevěné podlahy. Čistící prostředek nechte na skvrnu působit (neřeďte). Poté setřete vodou. Nenechávejte skvrny na podlaze dlouho. Čím déle skvrny na podlaze necháte, tím těžší je bude po čase odstranit.

Údržba WPC teras

Naše WPC terasy vyžadují minimální údržbu. Nicméně pravidelným čištěním si zajistíte krásnou terasu po dlouhá léta.

Doporučujeme, abyste zabránily nečistotám, aby se usazovaly mezi prkny teras. Nahromaděné nečistoty mohou zabránit cirkulaci vzduchu. Tím dojde k hromadění vlhkosti pod terasou a případné škodě.

Terasu dvakrát ročně umyjte mýdlovou vodou. Pokud je velmi znečištěna, použijte tlakový přístroj na čištění. Maximální tlak vody je 80 barů a hlavice trysky by měla být alespoň 20 cm od terasy. Vodu stříkejte po délce terasy.

Pokud se Vám vylije víno, olej, čas, káva, džus atd., terasu co nejdříve opláchněte vodou, či čisticím prostředkem. Nenechávejte rozlité nápoje či jídlo na povrchu terasy dlouho, abyste se vyhnuli případným tmavým skvrnám. Pokud k nim však dojde, můžete je odstranit jemným brusným papírem.

Nepoužívejte na čištění terasy ředidla – mohla by poškodit povrch!